ШЛІФУВАЛЬНІ МАШИНИ
Для вирівнювання плоских і не сильно закруглених поверхонь призначені стрічкові, ексцентрикові і плоскошліфувальні машини.
Призначення шліфувальних машин
Стрічкові шліфувальні машини (ЛШМ) найбільш продуктивні і потужні, але з їх допомогою важко добитися ідеально гладку поверхню без слідів «шкурки» і дуже складно вирівняти невеликі поверхні. Ефективна область застосування стрічкових шліфувальні машини - обробка поверхонь, площа яких у багато разів перевищує площу шліфувальної підошви.У випадку невеликих поверхонь стрічкові машини виправдовують себе якщо потрібно зняти товстий шар матеріалу (наприклад, вирівняти торець дошки).
Плоскошліфувальні машини (ПШМ) або віброшліфмашини займають проміжну позицію. З одного боку вони достатньо продуктивні, з іншого дозволяють отримати гладку поверхню майже без слідів «шкурки». Робоча область (шліфувальна підошва) здійснює кругові рухи.Міцна і жорстка основа з м'якою підкладкою дозволяє якісно вирівнювати площину, навіть якщо вона невелика. Швидкість шліфування набагато менша ніж у стрічкових машин, але витратний матеріал - звичайний наждачний папір на тканинній або паперовій основі - коштує недорого, що в принципі дозволяє використовувати інструмент для обробки великих заготовок.
Ексцентрикові шліфувальні машини (ЕШМ) потрібні для самих точних і прецизійних робіт.Вони дозволяють отримати ідеально гладку поверхню - їх підошва здійснює складні рухи, утворені складанням кругових рухів підошви (як у ПШМ) і обертальних всієї підошви навколо центру. Із-за малої площі опори, низької продуктивності і порівняльною дорожнечі витратних матеріалів (наждачний папір на фібровий основі) такі інструменти не підходять для грубої обробки великих площ. Їх доцільно використовувати для фінішної обробки поверхонь під фарбування і лакування.
Плоскошліфувальні машини (віброшліфувальні)
Споживана потужність плоскошліфувальних машин зазвичай становить 100-300 Вт, більшого не потрібно. Потужність прив'язана до розмірів шліфувальної підошви і амплітуду її коливань. У моделей з литої алюмінієвої підошвою потужність більше. У рідкісних випадках потужність професійних ПШМ доходить до 500-600 Вт, але вони мають спеціальну конструкцію, що ж до побутових моделей, то потужність взагалі не є важливим фактором. Одна з причин: перевантажити вроботі ПШМ практично нереально. До речі, і спокуси зробити це немає: від підвищеного тиску швидкість обробки в даному випадку не збільшується.
Частота ходів підошви близько 10000 хід / хв. Кривошип, що приводить підошву в дію, пов'язаний з валом двигуна прямо без редуктора. За один хід приймається круговий рух платформи, що по суті складаються з двох одинарних (в кожну сторону) ходів в одному (будь-якому) напрямку. По цьому в окремих випадках, вказують подвоєне значення.
Амплітуда ходу - важливий параметр, що визначає сферу використання інструменту. У деяких моделей амплітуда ходу близько 1,5 мм - вони призначені дляфінішної чистової обробки, наприклад перед лакуванням. У таких моделей низька продуктивність.Протилежний приклад - моделі з величиною ходу 3-5 мм. Для кінцевої відповідальної обробки вони не придатні, зате при грубих роботах показують відмінну продуктивність. Такі моделі зустрічаються серед професійних. Золота середина - хід величиною 2 мм, таких ПШМ переважна більшість.
Розміри підошви для побутових ПШМ можна умовно призвести до трьох стандартів: 115х115, 187х90 і 115х230 мм - умовно тому, що невеликі відхилення зустрічаються часто. Основна відмінність між моделями - продуктивність і ергономіка. Так, ПШМ 115х115 роблять під хват однією рукою, що дозволяє використовувати їх при роботі у важких місцях і з заготовками складної форми. Інструменти з великою підошвою добре підходять для вирівнювання великих плоских заготовок.
Підошва буває пластиковою або з алюмінієвого сплаву.Останній варіант кращий з погляду точності обробки, «пластмасові» моделі більш врівноважені в роботі і просто легші. У переважній більшості випадків підошва побутової ПШМ має покриття з товстої пористої гуми. Якщо інструмент обладнано пристроями для видалення пилу в підошві є канали для повітря й отвори для видалення пилу з поверхні.
Кріплення наждачного паперу за допомогою затискачів дозволяє використовувати для роботи листи виготовлені самостійно, а не спеціальні фірмові. Власне в цьому і криється одна з причин популярності ПШМ.
Кріплення наждачного паперу на «липучці» дозволяє поліпшити роботу і спростити заміну «витратних», але ці переваги незначні у порівнянні зі збільшенням витрат на наждачний папір, до того ж її придбання просто ускладнюється. З огляду на це в ПШМ рідко використовують такий спосіб кріплення, а якщо й використовують, то затискачі для звичайного матеріалу все одно присутні.
Система видалення пилу встановлюється не на всі ПШМ, хоча її наявність, особливо у побутового інструменту більш ніж бажана, адже доводиться працювати в житловому приміщенні.
Пасивна система пиловидалення працює лише спільно з пилососом. У такому випадку інструмент оснащений патрубком для підключення пилососа, отворами в підошві та каналами в ній же.
Активна система пиловидалення (вбудована) присутня у більшості побутових шліфувальних машин. Окремий від вентилятора охолодження двигуна вентилятор засмоктує повітря через отвори в підошві і направляє його в патрубок пиловидалення. На нього надягають або шланг пилососа або матерчатий мішок, що входить в комплект ПШМ. У деяких побутових ПШМ замість мішка фільтр в жорсткому пластиковому корпусі.
Електронна система регулювання частоти ходів дозволяє зробити шліфування більш акуратним. Оскільки продуктивність звичайних побутових ПШМ не дуже велика, потреба в системі незначна. У більшості випадків її застосування не потрібно. У моделей з регулюванням «обертів» частота ходів зазвичай складає 0-10000 хід / хв.
Ексцентрикові шліфувальні машини
Конструкція і робочі параметри ексцентрикових (орбітальних) машин майже ідентичні таким для плоскошліфувальних, njve нижче тільки про ті параметри, що мають відмінності.
Потужність така ж або трохи більше (якщо більше амплітуда орбітальних рухів або компонування машини дворучна).
Ексцентриситет (зсув від центру) те ж саме, що амплітуда ходів. В даному випадку він дещо більший. Для побутових машин стандартне значення - 2,5 мм. Іноді вказують «амплітуду орбітальних рухів» - вона вдвічі більше ніж ексцентриситет. Зокрема амплітуда орбітальних рухів в середньому - 5 мм.
Діаметр підошви зазвичай 125 мм (підошва кругла).
Підошва майже завжди пластикова. Встановлена на кривошипі через підшипник і може вільно обертатися, чим і відрізняються від вібраційних (плоскошліфувальних).
Кріплення наждачного паперу на «липучці» - іншого не дано, будь-який інший спосіб кріплення в даному випадку не прийнятний (необхідно щільне рівномірне прилягання і міцність з'єднання).
Система пиловидалення відрізняється лише розташуванням отворів: воно радіальне по всій площі.
Ергономіка дещо інша. Круглий корпус має на увазі зручний хват однією рукою, тому часто не передбачено другої рукоятки. Інший варіант - під дворучний хват з додатковою рукояткою, причому її роблять із змінним нахилом або поворотною (як у дрилей).
Стрічкові шліфувальні машини
Розмір шліфувальної стрічки - основний параметр, за яким можна розділити інструменти на різні класи. Всього існує декілька стандартів. Найбільш поширений (взагалі) - 75х533 мм, але в побутовому класі частіше зустрічаються машини 75х457 мм, в професійному, навпаки, відбувається «зсув» у бік збільшення розміру: 100х610 і 100х620 мм.
Перевага «маленьких» ЛШМ - компактність, «великих» - продуктивність і збільшена площа робочої поверхні. Оскільки ціна стрічок різних розмірів майже однакова, переважають моделі зі стрічкою найбільшого розміру.
Розміри робочої поверхні залежать від розміру стрічки. Чим більша поверхня, тим стійкіше інструмент і тим простіше з його допомогою вирівняти поверхню. Крім того, зі збільшенням поверхні збільшується продуктивність шліфування. Для моделей з стрічкою 75х457 мм звичайні значення 75х120-130 мм, для моделей зі стрічкою 75x533 мм - 75х130-150 мм.
Потужність в даному випадку - важливий параметр. Для моделей з стрічкою 75х457 мм характерна потужність 600-700 Вт, але зустрічаються і менш потужні (від 500 Вт), і більш потужні (до 1000 Вт). Для машин зі стрічкою 75х533 мм характерна потужність 650-950 Вт.
Швидкість стрічки до 200-450 м / хв - чим більше швидкість стрічки, тим швидше відбувається шліфування. У машин з більшою довжиною стрічки швидкість теж більше, але це не суворе правило.
Електронна система регулювання швидкості стрічки зустрічається на ЛШМ не повсюдно, але система дуже корисна. При роботі з пластиком і іншими чутливими до нагрівання поверхнями вона дозволяє уникнути перегріву, при роботі з невеликими поверхнями з м'якого матеріалу регулювання допомагає уникнути надмірно глибокої обробки. Особливо актуальна система регулювання для потужних ЛШМ з великою швидкістю руху стрічки.
Система швидкої заміни стрічки - стандартна для всіх ЛШМ функція. Важіль збоку корпусу відповідає за натягування і ослаблення стрічки. Послабивши натяг,стрічку міняють. Далі за допомогою рукоятки, що відповідає за кут установки переднього ролика, виставляють центровку стрічки.
Пилозбірник у вигляді мішка з фільтрує тканини встановлюють на всі ЛШМ. Вентилятор, окремий від системи охолодження двигуна вентилятор засмоктує повітря з зазору між стрічкою і корпусом в районі заднього ролика і направляє його в мішок. У залежності від класу інструменту система працює з різною ефективністю, але в будь-якому випадку основна частина пилу направляється в пилозбірник. На деяких побутових моделях, наприклад, Skil і Bosch можна зустріти пилозбірник незвичайного дизайну (пластиковий з картонним елементом), основна перевага таких конструкцій - зручність спорожнення, інших вирішальних переваг перед звичайним мішком немає.